Klēpjiem violetas laimes

19.07.2019

Lavandu smaržoju, ar lavandu rotāju, atpūšos lavandā un tagad arī pati audzēju stādiņus. Agrāk esmu paretinājusi kuplos lavandu krūmiņus un ieguvusi jaunus stādus no atvasēm, kas izdzinušas saknītes. Tā nu man radās interese papētīt - kā lavandu pavairot efektīvāk. Esmu pašizglītošanās entuziaste, kad vēlos apgūt ko jaunu, mana skola ir arī google vai youtube, kur var gūt atbildes uz daudziem jautājumiem, kas sākas ar "KĀ?" (eng. how to). Šoreiz - kā pavairot/izplatīt lavandu (eng. how to propagate lavender). Noskatījos vairāku dārznieku video pamācības un devos pati savā dārzā pēc lavandu zariņiem.

Cik patīkami strādāt ar šo aromātisko augu. Pat agrā pavasarī nogrieztie zariņi smaržo. Ielieku zemē un gaidu - kāds prieks un brīnums, ka parādījušies jaunie dzinumi un tie patiešām paliek lielāki, tātad, apakšā jābūt saknītēm! Nogrieztais zariņš turpina dzīvot, tas izdzinis saknes un tagad uzsācis jaunu, patstāvīgu dzīvi. Tā rodas lavandu lauki... 

Lavandu tiktiešām var pavairot no "spraudeņiem". Agrā pavasarī saviem lavandu krūmiņiem apgriezu jaunos zariņus notīrīju mazliet lapiņas nost no apakšas un saspraudu zariņus vidēji irdenā zemē. Turēju uz palodzes saulītē, laistīju, lai mitra zeme, bet ne peļķes. Tagad vasarā jaunie stādiņi ir iznesti ārā un zied. Augustā stādīšu zemē.

Lai stādiņi pagūtu izaugt vēl spēcīgāki - plānoju eksperimentu atkārtot rudenī, lai vasaras sākumā jau liktu zemē lielākus stādus, dodot tiem vairāk laika iesakņoties zemē pirms bargās Latvijas ziemas.

Es mācos lavandu, bez dārznieka priekšzināšanām. Vēroju pirmos stādiņus, pati izdomāju tos padalīt un nu jau man sanāk vairāki klēpji violetas laimes.

Draudzenes prasa vai man lavandīni (Franču lavanda) vai lavandula (Angļu lavanda) - franču, kā gan citādi, esot ar spēcīgāku aromātu un saturot vairāk ētersko eļļu. Bet kopumā lavandām ir ļoti daudz dažādu šķirņu, ne visas der audzēšanai Latvijas klimatā. 

Jauki, kad atbrauc ciemiņi un es varu iedot viņiem sķērītes, lai sagriež paši sev pa mazai buntītei, ko vest līdzi uz mājām. Mani šī gada ziediņi tiks pievienoti medus un citu bišu produktu dāvanām. 

  

  

  

Klēpjiem violetas laimes attēls