Mūsu dārgakmeņi

17.01.2020

Plašajā jūras krāstā esmu viena pati. Atsvaidzinoša rīta pelde lielajos viļņos. Piejūras vējš izžāvē izlaistos matus un izvēdina domas. Garā vasaras kleita pinas ap basajām kājām. Lasu jūras akmentiņus. Kāda formu un toņu daudzveidība! Mani visvairāk šodien uzrunā tie plānie un vienkrāsainie. Balts, gaiši pelēks, kapučino, debesmanna, bordo un tumši zils. Lēnā gaitā eju gar piekrasti, ik pa brīdim pieliecos, lai paceltu vēl kādu dārgumu. Lieku tos auduma maisiņā. 

Baudu jūras gaisu un apbrīnoju katru sīkāko dabas detaļu. Mirklis, kurā gūstu apstiprinājumu savam aicinājumam - strādāt ar dabas materiāliem. Tajā brīdī man vēl nav skaidrības - kas tieši no tiem taps, bet zinu, ka Baltijas jūras oļi brauks man līdzi uz Ķemeriem.

Nakšņot pie jūras - mūsu ģimenes tradīcija jau gadiem. Saklāju pusdienu galdiņu turpat uz kāda bluķīša jūras kāpās. Iedzeru tēju no termosa. Mārtiņš aizgājis garākā pastaigā. Mēs šodien nekur nesteidzamies, vienkārši esam. Laika šodien daudz. Tad nu apskatu vēlreiz savu ieguvumu un sakārtoju izvēlētos akmetiņus pa toņiem. Aprīnojami. Tāds vienkāršs skaistums. Kad redzu akmeņus no tāluma -viss viens lielā raibumā. Tad palūkojos ciešāk un mani uzrunā konkrēta krāsa. Šo izlasi vieno kopīgas īpašības, tomēr katrs ir citādāks, brīnišķi veidots. Līdzīgi kā ir ar mums  - cilvēkiem. Jo tuvāk esmu, jo dziļāk lūkojos un vairāk ieraugu. Kad es pēdējo reizi ielūkojos sevī? Ir jāapstājas. Rokas lai kustas kādā patīkamā darbiņā, bet domas aizceļo uz pašas sirdi.

Te, jūras krastā, atkal ataust sen lolotais sapnis par manu darbnīcu - cilvēku sajūtām un sirdīm. Sapnis par vietu, kur atnākt, lai pabūtu mierā. Pabarot acis ar skaistumu, sajust - kā smaržo priežu skujas, vīgrieze, kā čaukst sausi ķērpji. Ielikt sev plaukstā trauslu mežrozītes ziedu. Ļaut rokām padarīt kādu darbiņu, radīt ko skaistu. Bet galvenokārt - atnākt un vienkārši būt. Sajust Dieva tuvumu Viņa veidotās dabas skaistumā un sirsnīgās domubiedru sarunās.

Izvēlies sev tīkamākos jūras akmentiņus un domās tos pārvērt par saviem dārgakmeņiem. Kas ir Tavi dārgakmeņi? Līdzcilvēki? Tev raksturīgākās īpašības? Lielākie dzīves pārbaudījumi, kurus esi izturējusi vai caur kuriem ej tagad? Izvēlies savus dārgakmeņus. Tiem nav jābūt pilnīgi gludiem un jāmirdz košās krāsās. Tu taču redzi - cik tie skaisti savā vienkāršībā.

 

Mūsu dārgakmeņi attēls